Pravé české žloutkové věnečky se připravují z odpalovaného těsta. To je jediné těsto, ze kterého jsem měla dlouhou dobu respekt. Opravdu mi to trvalo hodně dlouho, než jsem se rozhoupala a do přípravy těsta se pustila. K mému překvapení se ukázalo, že to není vůbec nic těžkého, ba právě naopak. Příprava je snadná a výsledek stojí za to. Ze všeho nejvíc mě teď baví sedět před troubou a přes okýnko sledovat jak těsto roste a nafukuje se. Je to nádhera!
Nestudovala jsem sice žádné historické kořeny, ale podle mě je odpalované těsto zřejmým pojítkem české a francouzské cukrařiny, možná i kuchyně jako takové. Klasika francouzských a českých cukráren spočívá právě v odpalovaném těstě. Stačí si vzpomenout na francouzské Éclairs nebo slavnostní Croquembouche a české Věnečky a Větrníky. Hezké...obojí mám hrozně ráda:-)
Věneček |
Recept na věnečky se žloutkovým krémem jsem si vypůjčila z knihy Romana Vaňka Kouzlo kuchyně Čech a Moravy. Dávka na asi 20 věnečků je sice poměrně velká a dala by se bez problémů vydělit dvěma, ale myslím, že i tohle množství zmizí velmi rychle. Aspoň u nás doma teda zmizelo a jsem si jistá, že do cukrárny už na věnečky chodit nebudeme....
Věnečky se žloutkovým krémem
asi 20 kousků
Těsto:
- 300 ml vody
- 12,5 dkg oleje
- 250 g hladké
- 35 dkg vajec (asi 5 vajec)
- špetka soli
Žloutkový krém:
- 1 l mléka
- 20 dkg cukru
- 25 dkg másla
- 15 dkg vanilkového pudinku
- 4 žloutky
- Fondán
Postup:
- Nejprve si připravíme těsto. Do hrne vlijeme vodu, olej a přidáme špetku soli. Přivedeme k varu a přisypeme prosátou mouku. Směs pořádně mícháme tak dlouho, až se u dna hrnce začne dělat bílý povlak.
- Těsto přendáme do robotu a za postupného přidávání vajec třeme dohladka.
- Těsto naplníme do cukrářského sáčku s větší špičkou a na plech vyloženým papírem na pečení nastříkáme libovolně velká kolečka. Věnečky nabydou, takže raději mezi věnečky víc prostoru.
- Pečeme v troubě vyhřáté na 200°C asi 20 minut do zlatova. Asi v polovině pečení na chvilku pootevřeme troubu, aby vyšla pára.
- Příprava krému je snadná. z mléka, cukru a pudinku si uvaříme puding, který necháme vychladnout.
- Poté vmícháme máslo o pokojové teplotě a nakonec postupně žloutky. Šleháme opět do hladka.
- Když nám věnečky vychladly, podélně je rozřízneme, nejlépe pilkovým nožem a plníme připraveným krémem.
- Povrch můžeme potřít fondánem nebo cukrovou polevou (z moučkového cukru a trochu vody). Fondán jsem koupila hotový a rozehřála s trochou vody, ale příště rozhodně vyzkouším udělat si vlastní.
Takže, uvařte si silnou kávu a přeji dobrou chuť.
Máš nádherný blog, narazila jsem na něj teď díky tvé nominaci na "foodblog roku" a nestačím koukat, jaké krásné fotky a úžasné recepty tu máš :). Fakt nádhera. A takový dobrý čerstvý věneček bych si hned dala :)
OdpovědětVymazatJeeeee, moc děkuji! To je moc milé, mám radost, že se ti můj blog líbí. O to větší motivací je pro mě pokračovat a vymýšlet nové a nové dobroty. Doufám, že budeš mou novou čtenářkou:-)
VymazatNeumíte česky, máte chyby v článku a navíc ten recept nefunguje. Určitě jsou na fotkách koupené věnečky.... ;(
OdpovědětVymazatTak to moc děkuji za kompliment, když vypadají jako zakoupené...
VymazatZpráva pro Anonym z 1. června. Věnečky podle receptu dělám a vždy mi takto vyjdou, recept blogerky funguje. Věnečky jsou chutné a krásné. Kdyby jste uměl číst, tak víte že Petra dělá tyto věnečky podle Romana Vaňka - její citace "Recept na věnečky se žloutkovým krémem jsem si vypůjčila z knihy Romana Vaňka Kouzlo kuchyně Čech a Moravy" domnívám se že Vaše inteligence je na velice nízké úrovni a problém, že Vám recept nevyjde je někde mezi rukama a troubou.
OdpovědětVymazatJenomže v knize je popis receptu mnohem podrobnější a se značnými rozdíly.
Vymazatdobry den, prosim, je lepsi pouzit troubu na horkovzduch 200 C nebo jen spodni a horni ohrevna 200 C? děkuji moc. Veronika
OdpovědětVymazatDobrý den,já používám horkovzduch na 200 a vzdy to vyjde. Doufam,žecse vam povedou a ze budou chutnat!
Vymazat